SFP28 vs. SFP+ vs. QSFP28

Yakın zamana kadar en yaygın Ethernet geçiş yolu 10G-40G-100G olarak kabul edildi, ancak ağ teknolojisindeki ilerleme, yeni bir alternatif-25G Ethernet’i başlattı, bu da kalıcı yükseltme yolunun 10G-25G-100G veya 10G- olabileceğini gösteriyor. 25G-50G-100G potansiyel olarak. Bu geçiş çözümleri, donanımın daha verimli kullanılmasını ve 100G’ye daha geçerli bir yükseltme yolu sağlar. SFP+ gibi optikler yaygın olarak 10G iletimi için ve QSFP28 100G için kullanılırken SFP28 tipik olarak 25G Ethernet için tasarlanmıştır. Göz kamaştırıcı optik modüller dizisiyle kafanızın karışması normaldir, bu nedenle bu makale, bunları sırasıyla SFP28 ile SFP+ ve SFP28 ile QSFP28’i karşılaştırarak, farklılıklarını ve uygulamalarını keşfederek sıralamak içindir.

SFP28 ve SFP+: Farklı Hızda Aynı Form Faktörü

SFP+’ın 10 Gb/s’de çalışacak şekilde yapıldığını zaten biliyoruz. Ve SFP+’nın geliştirilmiş versiyonu olan SFP28, 25G sinyal iletimi için tasarlanmıştır. SFP28, SFP+ ile aynı tanıdık form faktörünü kullanır, ancak elektrik arabirimi, şerit başına 25 Gbps işleyecek şekilde yükseltilir. İletim hızı 28Gbps’ye kadar çıkabildiğinden mühendislik ve endüstri adı SFP28’dir. SFP28, gelişmiş bant genişliği, üstün empedans kontrolü ve daha az karışma sağlamak için endüstride yükselen güneş olarak kabul edilir.

SFP28’in SFP+ bağlantı noktalarıyla uyumlu olduğu gerçeği göz önüne alındığında, şu soru ortaya çıkıyor: SFP28 bağlantı noktalarını SFP+ ile bağlamak mümkün mü? Cevap kesinlikle evet: SFP28, SFP+ ile aynı form faktörünü benimser, 10 Gb/sn yerine sadece 25 Gb/sn’de çalışır, bu da daha iyi performans ve daha yüksek hız sunar. Böylece SFP28, SFP+ bağlantı noktalarında yeterince çalışacak ve 25Gb/s veri hızları için tasarlanmasalar da SFP+ kabloları SFP28 bağlantı noktalarına takılabilir. Bakır kablo söz konusu olduğunda, SFP28 bakır kablo, SFP+ versiyonuna kıyasla önemli ölçüde daha fazla bant genişliğine ve daha düşük kayba sahiptir.

SFP28 ve QSFP28: Farklar Nelerdir?

SFP28 ve QSFP 28 modülü, her ikisinin de adında 28 rakamı ile aslında farklı çalışma prensibini benimsiyor: daha önce de belirtildiği gibi, SFP28 modülleri tek bir hat üzerinden 25Gb/s’yi destekliyor, bu da 25Gb/sn’ye kadar hatasız aktarıma izin veriyor OM4 çok modlu fiber üzerinden 100m’ye kadar. QSFP28’e gelince, 25 Gb/s ile potansiyel olarak 40 Gb/s arasında değişen veri hızlarına sahip dört bağımsız kanalı destekler. Her ikisi de 100G ağlarında kullanılabilir, ancak SFP28, QSFP28 – SFP28 ara kabloları şeklinde uygulanır.

25G SFP28'in Temel Faydaları

SFP28 ile SFP+ ve SFP28 ile QSFP28’i karşılaştırdıktan sonra, 25G SFP28’in bazı temel avantajlarına daha derinden gireceğiz. 25GbE özelliği, ağ bant genişliğinin hem bulut hem de web ölçeğinde veri merkezi ortamı için yeni nesil sunucu ve depolama çözümünü desteklemek üzere uygun maliyetli bir şekilde yükseltilmesini sağlar. Genellikle aşağıdaki avantajlara sahiptir.

Performansı ve ölçeklenebilirliği en üst düzeye çıkarın: SFP28 ile web ölçeği ve bulut kuruluşları, 10GbE’nin 2,5 katı ağ bant genişliği performansının keyfini çıkarabilir. 25GbE tek bir şerit üzerinden teslim edildiğinden, dört şerit tüketen 40GbE ile karşılaştırıldığında daha fazla anahtar bağlantı noktası yoğunluğu ve ağ ölçeklenebilirliği sağlar.

Daha düşük sermaye ve işletme giderleri: 25GbE ağları oluşturmak için SFP28’i dağıtmak, kuruluşların gerekli sayıda anahtar ve kabloyu önemli ölçüde azaltmasını ve alan, güç ve soğutmayla ilgili tesis maliyetlerini 10GbE ve 40GbE teknolojisine kıyasla azaltmasını sağlar. Daha az fiziksel ağ bileşeni, devam eden yönetim ve bakım maliyetlerini azaltır.

Sonuç
SFP28 montaj çözümü, veri merkezlerinde sunucu bağlantısını kolaylaştıran ve bugün 10G Ethernet bağlantılarını 100G’ye ve hatta gelecekte 400G’ye dağıtan işletmeler için uygun maliyetli yükseltme yolu sunan yeni nesil yüksek yoğunluklu 25G Ethernet anahtarlarına olanak tanır. Bu makale, 25G Ethernet’in başlıca avantajlarının yanı sıra SFP+, SFP28 ve QSFP28 ile ilgili farklılıkları ele almaktadır. Umarım SFP28 ile SFP+ ve SFP28 ile QSFP28 arasındaki kafa karışıklıklarını netleştirmiştir.